Make your own free website on Tripod.com
SCWrestling.com's Individual High School Rankings 4A,3A, 2A-1A
The names are not ranked in any order at this time.    These are just the names submitted so far.
4A                        
  School Grade Noted Accomplishments  
103lbs  
   
1 Darice Livingston Goose Creek Jr 2001-2000 3rd in State
2 Rally Harne Berkeley So 2001-2000 4th in State
3 Chris Wood Gaffney So 2001-2000 30-10
4 Tristen Horan Ft. Mill So
5 Kyle Nygren Lexington So 2001 Upperstate Qualifier
6    
7    
8    
9    
10    
   
112 lbs  
   
1 Clyde Pollock Dutch Fork Sr 2001 3rd, 2000 SQ at 103
2 Anthony Manross Irmo So SQ, 2001
3 Jake Fordham Ft. Mill Jr SQ, 2001
4 Justin Nierode Hilton Head So 2001 33-20 at 103 lbs.
5 T.J. Cofield Lexington So 2001 Upperstate Qualifier
6    
7    
8    
9    
10    
   
119lbs  
   
1 Kyle Kimrey Dutch Fork So 2001 1st in State at 103 lbs.
2    
3 Jamey Clark Irmo Jr 3rd in State, 2000
4 Dee Templeton Ft. Mill So 2001 State Qualifier at 103 lbs.,    27-12 record
5 Adam Tackach Hilton Head Jr 2001 Lower State Qualifier, 39-16 at 112 lbs.
6 Gerald Turner Summerville So 2001 State Qualifier at 112 lbs.
7    
8    
9    
10    
   
125lbs  
   
1 Mike Ellis Dutch Fork Sr 2001 1st in State, 2000 4th at 112, 1999 3rd at 103
2 Ryah Cloonan Byrnes Sr 2001 4th in State, 2000 SQ at 112, 1999 SQ at 103
3 Kyle Marchin Ft. Mill Sr 2001 SQ,37-12 record, Dreher Invitational Champ '01
4 Matt Spado Hilton Head So Placed 3rd at last year's JV State Tournament
5 Brandon Vaughn Airport ? 2001 Upper State Qualifier
6 Joseph Herron Richland Northeast Sr
7    
8    
9    
10    
   
130lbs  
   
1 Adam Bessinger Battery Creek ?? 2001 1st in State
2 Al Jones Irmo Sr 2nd in State, 2001
3 Michael Phelps Lexington So 2001 State Qualifier
4 Cole Wilson Byrnes Jr 2000 SQ at 103 lbs.
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
135lbs  
   
1 T.J. Selke Dutch Fork Jr 2001 3rd in State, 2000 SQ
2 Kyle White T.L. Hanna Sr 2001 2nd in State at 130 lbs.
3 Maura Bria Hilton Head Sr 2001 44-14, 2000 SQ
4 Daniel Sisk Irmo Sr 2001 28-13
5 Brad Dawson Lexington Sr 2000 State Qualifier, broken arm in 2001
6 Brad Dawson Richland Northeast Jr 2001 Lower state consolation semi-finals
7 Paul Ballenger Byrnes Sr 2001 SQ at 125lbs.
8    
9    
10    
   
140lbs  
   
1 Andy King Ft. Mill Sr 20001 State Camp, 1998 State Champ NC
2 Caleb Wilkes Lexington Jr 2001 State Qualifier
3 Josh Trone Irmo Jr 2001 State Qualifier at 112 lbs.
4 Cedric Wilson Hilton Head So Placed second at JV State Tournament at 140
5 J.J. Davis Byrnes
6    
7    
8    
9    
10    
   
145lbs  
   
1 Robbie Powell Byrnes Sr 2001 State Champ at 140 lbs.
2 Alex Piper Hilton Head Jr 2001 and 2000 SQ, Cadet G.R Champ, F.S. 2nd place
3 Christian Aponte Hillcrest Sr 2001 SQ at 140lbs.
4 Ryan Reedy Lexington Jr 2001 SQ at 135 lbs., 2000 SQ at 119 lbs.
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
152lbs   
   
1 Michael Campbell Gaffney Sr 2001 SQ, region champ, upperstate runnerup
2 Chris Newton Hilton Head So Lower State Qualifier, JV St Champ at 145, 32-25
3 Joe Chapman Irmo Sr
4 Alonzo Azuminio Byrnes
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
160lbs  
   
1 Mike Sunkins Hilton Head Sr 2001 3rd in State, 55-8
2 Daniel Caldwell Byrnes 2001 4th in State
3 Todd Cottrell Lexington Sr 2001 4th in State at 152 lbs.
4 Craig Albers Ft. Mill So Upper State qualifier
5 Matt Nesbit Irmo Jr
6 Eric Lambert Dutch Fork 2001 SQ at 152 lbs.
7    
8    
9    
10    
   
171lbs  
   
1 Careef Robertson Dutch Fork Sr 2001 1st in State at 160 lbs. 2000 4th at 152
2    
3 Mark Wojoski Irmo So
4 Josh Suttles Byrnes
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
189lbs  
   
1 Parker Valek Irmo Sr 2nd in State, 2001, SQ, 2000
2 Chris Wetmore Hilton Head Jr Lower State Qualifier
3 Bobby Phibbs Lexington So Upper State Qualifier
4 Calvin Epps Richland ? 2001 record 19-8
5 T.C. Wilson  Airport Sr 2001 SQ
6 Anthony Miller Byrnes 2001 SQ at 171 lbs.
7    
8    
9    
10    
   
215lbs  
   
1 Johnny Lagenfeld Berkeley Sr 2nd in State '01,    SQ, '00,    SQ, '99 at 275lbs.
2 Nick Leone Dutch Fork Jr 3rd in State '01, SQ, '00 at 215lbs.
3 Whit Sowards Irmo Sr 4th in State 2001 at 189
4 Nick Robbins Byrnes
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
Hwt.  
   
1 Dustin Fry Summerville Sr State Champ 2001,
2 Chris Woods Irmo Sr 2nd in State 2001, 4th in State 2000
3 Chris Reyes Berkeley Sr 3rd in State '01, 3rd in State '00, SQ '99 215lbs.
4 Ben Jaggerds Rock Hill Sr SQ 2001, SQ 2000
5 Scott Carroll Lexington So 5th Upper State
6 Donald Bluhm Byrnes
7    
8    
9    
10    
   
3A  
  School Grade Noted Accomplishments  
103lbs  
   
1 Robbie Dority Greer Sr 2001 1st in State
2 Alex Abbott Broome So
3 Eric McClam Dreher So 2001 record 5-10
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
112 lbs  
   
1 David D'Amelio  
2 Jon-paul Duggins Broome So Spartanburg Cty Champ 2001, Reg. Champ 2001 26-6
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
119lbs  
   
1 Alex Zipperian Dreher So
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
125lbs  
   
1 Jeffrey Anderson Belton-Honea Path Sr 2001 2nd in State, 2000 1st 112, 1999 SQ at 103
2 Bennie Issac Dreher Sr 2001 2nd in State at 112 lbs, 2000, 4th at 103 lbs.
3 John Andrew Reese Myrtle Beach Sr 2001 4th in State
4 Justin Arthur Broome Jr 2001, SQ, 4th in Upperstate, 2000, SQ 3rd in UpSt
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
130lbs  
   
1    
2 Jayvon Jackson Greer ? 2001 SQ at 125, Greenville Cty and Bearcat champ
3 Chris Braziel Dreher Fr Freestyle State Champ as 8th grader
4    
5 Camden Shealy Broome So 2001, 5th in UpperState
6    
7    
8    
9    
10    
   
135lbs  
   
1    
2 Matt Smith Dreher Sr 2001 record 20-13, injured last year
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
140lbs  
   
1    
2 Michael Hood Dreher So 2001,20-16 record in his 1st year
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
145lbs  
   
1    
2 Ray Rembert Dreher Jr 2001, record 18-17
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
152lbs   
   
1 Chris Stryker Seneca Jr 2001, 2nd in State
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
160lbs  
   
1 Vinson Good Seneca Jr 2001 State Champ
2 Chris Stiebel Carolina Forest Jr 2001, SQ at Aynor (2A-1A)
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
171lbs  
   
1    
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
189lbs  
   
1 Daren Vaughn Belton-Honea Path Sr 2001 2nd in State, 2000 SQ at 171, 1999 SQ at 160
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
215lbs  
   
1 Keith Medlin Lugoff-Elgin So 2001 SQ, won the JV state title at 191lbs
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
Hwt.  
   
1 Blake Hudson Brookland-Cayce Sr 2001 State Champion, 2000 SQ
2 Clay Shirley Belton Honea Path Jr 2001 record 22-21, 2nd in Mauldin Tourn.
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
2A-1A  
  School Grade Noted Accomplishments  
103lbs  
   
1 Jay Gainey Chesterfield
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
112 lbs  
   
1 Tyler Defelice Chapin So 2001 3rd in State at 103 lbs.
2 Dustin Deshields Woodruff So 2001 SQ at 103lbs, Upper State Champ, 38-5
3 Daniel Robinson North Central Jr 2001 3rd in State, record of 35-6
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
119lbs  
   
1 Maurice Eazel Swansea Sr 2000-2001 2nd in State, Lower State Champion
2 Daniel Rayfield Chesterfield Jr 2001 2nd in State at 112 lbs.
3 Michael Hambry Liberty So
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
125lbs  
   
1 Carey Gambrell Crescent Jr 2000-2001 3rd State, 2000-1999 4th State at 103 lbs.
2 Jason Fowler Liberty Sr 2001 SQ at 119lbs. 2000 SQ at 119lbs.
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
130lbs  
   
1 Brian Moore Chesterfield Sr 2001 SQ
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
135lbs  
   
1 Evan Ward Crescent Jr 2000-2001 4th State, 25-5 record
2 Eric Faust Chapin Jr
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
140lbs  
   
1    
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
145lbs  
   
1 Scott Canipe Chesterfield 2001 SQ at 152 lbs.
2 Michael Shear Chapin Jr 2001 SQ at 145 lbs.
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
152lbs   
   
1 Will Gainey Will Gainey Will Gainey
2 Frank Taylor Ninety Six Sr 2001 4th in State, 2000 SQ at 135 lbs.,1999 SQ 130
3 Leighton Hegler North Central Sr 2001 24-6
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
160lbs  
   
1 James Felts Chesterfield
2 Gabe Keister Chapin Fr Middle School State Champion
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
171lbs  
   
1 Jovita  Holliday Liberty Jr
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
189lbs  
   
1    
2 Cody Strong  
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
215lbs  
   
1 Joe Wojnarwsky Liberty Sr 2001 SQ, 24-9, Team Captain
2 Troy Canipe Chesterfield 2201 SQ at 189 lbs.
3 Joe Brinson Chapin Jr
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
   
Hwt.  
   
1 Matt Briggman Swansea Sr State Champ, 2001, 3rd, 2000
2 Marquis Ruff Ninety Six Sr 2nd in 2001, 4th, 2000 at 215lbs.
3 Zack Keister Chapin Sr SQ, 2001
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10