Make your own free website on Tripod.com

AAAA Upper State Wrestling Window

January 2, 2003

Wrestling season is kicking into full gear.  Some upstate teams are going to the Low Country tournament held at Beaufort this weekend, and tournaments like the Bearcat on Jan. 10-11th.  Unfortunately I won’t be at the Bearcat, but good luck to everyone wrestling in it.  I will be at the Pickens County tournament Jan. 11th, so the only AAAA team I’ll get to see is Easley.  These upper state AAAA rankings should help some wrestlers not on the list to know what they need to do to make the top four and qualify for the state tournament held in February at The Citadel.

            Lexington has taken over the top spot in the upper state as Spring Valley took a slight step back from their powerful PSC placing of third.  Fort Mill continues to improve, and I expect them to do so up through February.  Rock Hill placed ahead of Byrnes at the Rebel Invitational.  Northwestern had a huge win over Irmo, and a defeat at the hands of a solid Lexington team.  Hillcrest, Mauldin, and Ridge View will get to see some competition in January, with all three teams hoping to improve on their standing.

 

Team Rankings    (Previous-December 9th 2002)

  1. Lexington       (2)……..48-22 NW
  2. Spring Valley (1)……..
  3. Fort Mill         (4)……..2nd Rebel 179 pts; 41-34Eastside; 48-24 Byrnes
  4. Rock Hill        (5)……..
  5. Byrnes            (3)……..7th Rebel 142 pts; 43-30 Irmo; 24-48FM
  6. Northwestern  (6)……..36-30 vs. Irmo; 22-48 Lex.
  7. Hillcrest          (7)……..New Asst. Coach Robby Bell
  8. Mauldin          (8)……..
  9. Ridge View     (9)……
  10. Westside         (10)……
  11. Laurens           (11)…….. beat White Knoll handily
  12. Gaffney           (12)……
  13. T.L. Hanna      (13)……
  14. Dorman           (14)……
  15. White Knoll    (15)……lost to Laurens
  16. Easley              (16)……
  17. O-W                (17)……     
  18. Spartanburg     (18)……   
  19.  Lancaster        (19)……
  20. Greenwood      (20)……

Individuals (Upper State AAAA)

103

1. David Acosta (Hillcrest, SO) 3rd PSC

2. T. Thompson (Spring Valley) 2nd PSC

3. Jared Moore (Lexington, SO)

4. McCormick (Westside)

112

1. Brandon Goen (2002 103 3rd-Byrnes, JR)

2. Brad Robinson (2002 103 SQ-Spring Valley, SR) 2nd PSC

3. Thomas Shaw (Fort Mill, FR) Currently Injured

119

1. Brantley Hooks (Byrnes, FR) 1st Rebel

2. T.J. Cofield (2002 112 SQ-Lexington, JR)

3. Chris Jackson (2002 103 4th-Rock Hill, JR)

4. Tristan Horan (2002 103 SQ-Fort Mill, JR)

125

1. Antonio Knox (2001 112 SQ, 2002 119 4th-Northwestern, SR) 1st I.L. Tourney

2. Dee Potts (Fort Mill)

3. Morgan McCoy (Lexington)

4. McCarley (Westside, SR)

130

1. Steven Fulmer (2002 119 SQ-Hillcrest, JR) d. Fordham 3-2

2. Jake Fordham  (2001 112 SQ, 2002 112 SQ-Fort Mill, SR) Loss: Fulmer 2-3

3. Cody Galloway (Northwestern)

4. Rocky Bolden (2002 119 SQ-Hanna, JR)

135

1. Roderick Wright (2001 103 SQ, 2002 112 3rd-Rock Hill, JR)

2. Michael Franks (2002 125 SQ-Laurens, SR) shoulder injury; 2nd Rebel

3. Livente Whitlock (Northwestern)

4. Logan Coones (Hillcrest, JR)

5. Dee Templeton (2001 103 SQ-Fort Mill, JR)

140

1. J.J. Davis (2002 130 4th-Byrnes, SO)

2. Bill Mallach (Spring Valley) 2nd PSC

3. Mark Lee (Lexington) 3rd PSC

4. Brandon Franks (2002 130 SQ-Laurens, JR)

145

1. Jason Starnes (2002 145 SQ-Rock Hill, SR) 1st Rebel

2. Caleb Wilkes (2001 SQ Lexington, SR) 2nd PSC

3. Isrigg (Mauldin)

4. A.J. Massey (Northwestern)

152

1. Randy Nazionale (2001 145 2nd, 2002 152 3rd-Ridge View, SR) 1st PSC

2. Ryan Reedy (2000 119 SQ, 2001 135 SQ, 2002 140 3rd-Lexington, SR) 2nd PSC

3. Alonzo Azumendi (2002 152 SQ-Byrnes, SR) 1st Rebel

4. Tim McGaha  (2002 152 SQ-Mauldin, SR)

160

1. Tyler Tollison (Lexington, SR) Tie 3rd PSC

2. Tyler Adams (Spring Valley) Tie 3rd PSC

3. Kevin Smith (2002 140 SQ-Mauldin, SR)

4. Jack Jenkins (Hillcrest, JR)

171

1. Will Kuhn (2002 160 1st-Spring Valley, SR) 1st PSC  Defeated Albers 7-6

2. Craig Albers (2002 160 3rd- Fort Mill, JR)     2nd PSC

3. Warren Pressley (2002 152 SQ-Spartanburg, SR)

4. A.J. Duncan (Lexington) 3rd PSC

189

1. Michael Grase (2002 189 SQ-Rock Hill, JR) 2nd Rebel  d. Santolla

2. Vince Santolla (2002 215 SQ-Fort Mill, JR)   3rd PSC; 3rd Rebel; d. SV

3. (Spring Valley, SO) lost to Santolla; d. Skelly

4. Brandon Skelly (Lexington, JR) 2nd Silver Fox; lost to SV

5. Anthony Miller (2001 171 SQ-Byrnes, SR)

215

1. Charles Barton (Spartanburg, SR) 2nd Rebel

2. Josh Sabath (2002 171 SQ-Fort Mill, SR) 3rd Rebel

275

1. Scott Carroll (Lexington)

2. Donald Bluhm (Byrnes)

3. (Northwestern) lost to Carroll by one point

 

Results

Rebel Invitational (32 Teams)

1st Cardinal Gibbons (Fla.) 232

2nd Fort Mill-AAAA    179

3rd Eastside-AAA      178.5

4th Riverside-AAA     164

5th McDowell (NC) 161

6th Rock Hill-AAAA  155

7th Byrnes-AAAA  in the 140’s

8th North Henderson (NC)

9th  Woodruff-AA

10th West-Oak-AA