Make your own free website on Tripod.com

John Carpenterís 3A Upperstate Analysis

 

 

Region 1 Ė Regions are ranked in Red

 

BHP- 3

Berea -1

Daniel-6

Pickens -4

Seneca -2

Wren -5

 

Region 2

 

Eastside -1

Greenville -2

J.L. Mann -3

Southside-not wrestling this year according to what I see on the SC High School site

Wade Hampton -4

 

Region 3

 

Broome -1

Greer -3

Newberry -4

Riverside -2

Union -5

 

Region 4

 

Chester -2

Lugoff-Elgin -1

York -3

 

My Rankings for Upperstate

 

1-Eastside- They know the way to the championships and I like their preseason involvement

2-Lugoff-Elgin- Tradition of winning, but Kevin Knoerr is now heading the program and has has never won.

3-Broome-5 returning S.Q.ís and some great momentum

4-Chester-tough team last year with 4 returning S.Q.ís

5-Riverside-3 returning S.Q.ís with two second place finishers.This team could surprise.

6-Greer-3 returning S.Q.ís., one returning State Champ.

7-Berea-3 returning S.Q.ís.

8-Greenville-2 returning S.Q.ís

9-Seneca

10-Belton- Honea Path

11-J.L. Mann

12-Wade Hampton

13-Pickens

14-Wren

15-York

16-Newberry

17-Daniel

18-Union

 

Individuals to look for (Note that weights are last year weight classes)

103 Cong Cap-Eastside, Sr., 2nd 2002,2001 103, 4th

†††††† David Catoe-Lugoff-Elgin, So.,3rd

†††††Peter Carter-Berea, Jr., S.Q.

†††††† Alex Abbott-Broome, Jr., S.Q.

†††††† Jeff Ensley-Greer, Sr., S.Q.

 

112 Aaron Holden-Riverside, Jr., 2nd

††††††† Daniel Leader-Eastside, Jr., 3rd

††††††† Outen-Lugoff-Elgin, So., S.Q.

†††††††

119 Byron Watkins-Greenville, Jr., S.Q.

†††††† T.J. Breland-Pickens, Jr., S.Q.

†††††† Josh Carter-Berea, Sr., S.Q.

 

125 Justin Arthur-Broome, Sr., 3rd , 2001 125, S.Q., 2000 112, S.Q.

†††††† A.J. Ferkovich-Wade Hampton, Jr., S.Q.

 

130 Jayvon Jackson-Greer, Sr., 1st, 2001 125, 1st, 2000 119, S.Q.

†††††† Cam Shealy-Broome, Jr., S.Q.

 

135 Julius Frederick-Lugoff-Elgin, Jr., 2nd

†††††† Chris Humphries-Riverside, Jr., 3rd

††††††† Rhodes White-J.L. Mann, Jr., 4th

 

140

 

145 Glenn Williams-Eastside, Jr., 4th, 2001 145, S.Q.

†††††† Alex Houston-Chester, Sr., S.Q.

 

152 Bryan Lesley-Wren, So., S.Q.

†††††† Wes Linton-Eastside, Jr., S.Q.

 

160 Vinson Good-Seneca, Jr., 2nd, 2001 160, 1st

††††††††††††

 

171 Robbie Cooksey-Broome, Jr.,

 

189 Tyler Harris-Riverside, Sr. 2nd , 2001 160, 2nd

†††††† Michael Chisholm-Chester, Sr., 4th, 2001 171 S.Q.

†††††† Justin Pittman-Eastside, Sr., S.Q., 2001 189 S.Q.

†††††† Tony Garcia-Lugoff ĖElgin, Sr. (2001 2nd 171)

 

215Keith Medlin-Lugoff-Elgin, Jr., 2nd , 2001 189 S.Q.

††††††† Booker-Greer, Jr., S.Q.

 

275Chad Land-Chester, Sr., 2nd , 2001 275 4th, 2000 275 S.Q.

††††††† Clay Shirley-Belton-Honea Path, Sr., 3rd

††††††† Travis Kennedy-Greenville, So., S.Q.

 

Also from 2001 are S.Q.ísTony Garcia-Lugoff-Elgin (is returning) andArdrian Davis-Chester *if they are returning

 

 

††††††††††††

††